Friday, November 4 IHSA Supersectional pairings

Sophomore Grace Kreutz (13) and the Loyola Ramblers seek their first trip to Redbird Arena since 2014 when they face St. Charles East on Friday at Hinsdale Central. (Photo by Dave Ruggles)

Friday, November 4 Supersectional Pairings
(in bracket order)


Class 1A


(Elgin) Harvest Christian Supersectional

Grant Park vs. Aquin, 6:00 p.m.
Grant Park (28-10 overall, 8-1 in the River Valley Conference).
Aquin (38-1 overall, 12-0 in the Northwest Upstate Illini Conference).

(Lanark) Eastland Supersectional

Augusta Southeastern vs. Newman Central Catholic, 6:00 p.m.
Augusta Southeastern (34-5 overall, 5-2 in the West Central Conference).
Newman Central Catholic (28-7-1 overall, 12-0 in the Three Rivers Conference).

(Macon) Meridian Supersectional

St. Thomas More vs. Springfield Lutheran, 7:00 p.m.
St. Thomas More (30-7 overall, 6-3 in the Illini Prairie Conference).
Springfield Lutheran (36-3 overall, 8-0 in the MSM Conference).

(Centralia) Christ our Rock Supersectional

Norris City-Omaha-Enfield vs. (Campbell Hill) Trico, 6:30 p.m.
Norris City-Omaha-Enfield (37-2 overall, 10-0 in the Greater Egyptian Conference).
(Campbell Hill) Trico (37-1 overall, 12-0 in the Black Diamond West).

Class 2A

Princeton Supersectional


Quincy Notre Dame vs. Genoa-Kingston, 6:30 p.m.
Quincy Notre Dame (35-3 overall, 7-0 in the West Central Conference).
Genoa-Kingston (35-4 overall, 9-0 in the Big Northern Conference).

Maroa-Forsyth Supersectional

Chillicothe IVC vs. Pleasant Plains, 6:00 p.m.
Chillicothe IVC (35-3-1 overall, 9-0 in the Illini Prairie Conference).
Pleasant Plains (35-4 overall, 8-1 in the Sangamo Conference).

IC Catholic Prep Supersectional


IC Catholic Prep vs. Chicago Christian, 6:00 p.m.
IC Catholic Prep (31-1 overall, 5-0 in the Metro Suburban Conference).
Chicago Christian (31-8 overall, 3-2 in the Metro Suburban Conference).

Fairfield Supersectional

Freeburg vs. Breese Mater Dei, 7:00 p.m.
Freeburg (32-7 overall, 8-2 in the Cahokia Conference).
Breese Mater Dei (30-8 overall).

Class 3A

(Darien) Hinsdale South Supersectional

St. Laurence vs. Joliet Catholic, 6:00 p.m.
St. Laurence (27-9 overall, 6-2 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Joliet Catholic (22-17 overall, 2-4 in the East Suburban Catholic Conference).

Sterling Supersectional

St. Francis vs. Metamora, 7:00 p.m.
St. Francis (27-12 overall, 4-2 in the Metro Suburban Conference).
Metamora (33-4 overall, 14-0 in the Mid-Illini Conference).

(Chatham) Glenwood Supersectional

Taylorville vs. Normal University, 6:00 p.m.
Taylorville (29-9-1 overall, 8-4 in the Apollo Conference).
Normal University (34-5 overall, 8-1 in the Central State Eight).

(River Forest) Trinity Supersectional

Nazareth Academy vs. St. Viator, 7:00 p.m.
Nazareth Academy (19-16 overall, 3-3 in the East Suburban Catholic Conference).
St. Viator (30-9 overall (2-4 in the East Suburban Catholic Conference).

Class 4A

Moline Supersectional

O’Fallon vs. Benet Academy, 6:00 p.m.
O’Fallon (32-6 overall, 11-1 in the Southwestern Conference).
Benet Academy (35-4 overall, 5-1 in the East Suburban Catholic Conference).

(Carpentersville) Dundee-Crown Supersectional

Barrington vs. Huntley, 6:00 p.m.
Barrington (38-1 overall, 10-0 in the Mid-Suburban West).
Huntley (32-6 overall, 18-0 in the Fox Valley Conference).

(Blue Island) Eisenhower Supersectional

Mother McAuley vs. Joliet West, 6:30 p.m.
Mother McAuley (36-3 overall, 5-0 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Joliet West (29-10 overall, 9-2 in the Southwest Prairie Conference).

Hinsdale Central Supersectional

St. Charles East vs. Loyola Academy, 6:00 p.m.
St. Charles East (32-7 overall, 5-2 in the DuKane Conference).
Loyola Academy (31-8 overall, 4-1 in the Girls Catholic Athletic Conference).

avatar