All State Teams​ – 3rd Team, 4th Team, Special Mention and Honorable Mention

Congratulations to all the players that made the 2017 Illprepvb.com All-State Teams!
Monday: Special Mention
Tuesday: Honorable Mention
Wednesday: 4th Team
Thursday: 3rd Team
Friday: 2nd Team
Saturday: 1st Team
​Sunday: Player of the Year, Coach of the Year, and Team of the Year

Second Team
Louise Comerford, 5-11, Sr., S, Belleville Althoff
Clare Delaplane, 6-1, Sr., OH, Downers Grove North
Mikaila Dowd, 6-1, Sr., OH, Metea Valley
Molly Murrihy, 6-0, Sr., S, Marist
Rocky Perinar, 6-0, Sr., OH, Minooka
Brittany Robinson, 6-2, Sr., OH, Limestone

Third Team
Taylor Baranski, 5-7, Sr., L, Minooka 
Lilly Johnson, 6-2, Sr., OH, Benet
Nancy Kane, 5-11, Jr., S, Mother McAuley
Megan Kelly, 6-0, Sr., S. Crystal Lake Central
Taylor Landfair, 6-4, So., OH, Plainfield Central
Katie Lanz, 6-0, Jr., S/OPP, St. Charles North

​Fourth Team
Mica Allison, 6-0, Sr., S, St. Thomas More 
Kaylee Hanger, 5-9, Sr., OH, Belleville West
Catherine Hickey, 5-11, Sr., OH, St. Viator 
Maggie Meyer, 5-10, Sr., OH, Marist
Kyra Slavik, 5-10, Sr., S, St. Charles East
Elise Smith, 5-9, Sr., OH, O’Fallon

Honorable Mention (18)
Maggie Bair, 6-3, Jr., MB, Glenbard South; McKenna Barnhardt, 5-11, Sr., OH, Normal Community; Emmy Barnhorst, 6-2, Sr., OH, Wheaton North; Holly Bonde, 6-2, Sr., OPP, Minooka; Grace Green, 5-8, Sr., L, Marist; Anna Hayes, 5-11, Jr., OH, Hartsburg-Emden, Sarah Kushner, 5-10, Jr., OH, Naperville North; Hannah Lesniak, 6-1, Sr., OH, Lincoln-Way East; Sarah Nahas, 5-9, Sr., RS/S, Joliet Catholic; Jayden Otto, 5-11, Jr., S, Prairie Ridge; Megan Schlechte, 5-11, Jr., OH, Stewardson-Strasburg; Sarah Shank, 5-10, Sr., OH, Naperville Central; Erica Staunton, 6-0, Jr., OH, Sandburg; Hannah Thompson, 5-8, Sr., OH, Pekin; Ally Van Eekeren, 5-11, Jr., S. Benet;  Melissa Walden, 5-10, So., S, Waubonsie Valley; Brittany Welch, 5-9, Sr., OH, Resurrection; Madison Wilkens, 5-11, Sr., S, St. Francis.

Special Mention (25)
Kaite Asche, 5-9, Fr., OH, Durand; Jill Bennett, 5-10, Sr., OPP, St. Ignatius; Amanda Cassidy, 5-7, Sr., OH, Harvest Christian; Ani Clark, 6-2, Jr., MH, Wheaton North; Abby Frohning, 5-8, Sr., OH, Newton; Jenna Garrett, 5-9, Sr., S, Batavia; Haley Holz, 6-2, Jr., OH, Palatine; Sydney Hummert, 5-9, So., OH, Quincy Notre Dame; Brylee Kelly, 6-2, Sr., OH, Peotone: Emily Kelly, 5-11, Sr., OH, Crystal Lake Central; Sarah Konovodoff, 5-4, So., L, Rosary; Katie Jablonski, 5-10, Jr., OH, Kaneland; Sarah Kiwan, 6-0, Sr., OH, Shepard; JoDee Kovanda, 6-0, Sr., S/OPP, Lockport; Lauren LaBeck, 5-11, Sr., S, Grayslake Central; Molly Lambillotte, 5-10, Sr., OH, Geneva; Michelle Lee, 5-7, Sr., L, Waubonsie Valley; Madi Malone, 5-9, Fr., OH, Newark; Hattie Monson, 5-4, So., L, Benet; Kati Kaburov, 6-0, So., OH, Hersey; Amber Olson, 6-0, Sr., S, Cary-Grove; Jess Rizzo, 5-11, Sr., OH,  Fremd; Josie Stanford, 6-1, Sr., MB, Payson Seymour; Morgan Sterrett, 6-0, Sr., OH, Schaumburg; Alex Vanwestrienen, 5-9, Jr., L, Naperville Central.

Leave a Reply

avatar