Eighty-six players to watch in 2018

Picture

Downers Grove North’s Margaret Mahlke

(with current class year)

Outside Hitters (41)
Temitayo Thomas-Ailara, 6-1, Jr., OH, Marian Catholic
Taylor Landfair, 6-4, So., OH, Plainfield Central
Camryn Hannah, 6-1, So., OH, Marist
Margaret Mahlke, 6-1, Jr., OH, Downers Grove North
Amia Owolabi, 5-10, So. RS, Mother McAuley
Natalie Mitchem, 6-2, Jr., OH, Bolingbrook
Sarah Kushner, 5-9, Jr., OH, Naperville North
Sydney Hummert, 5-10, So., OH, Quincy Notre Dame
Megan Schlechte, 5-10, Jr., OH, Windsor-Stewardson-Strasburg
Madi Malone, 5-11, Fr., OH, Newark
Katie Wemhoener.5-10, So., OH, Belleville Althoff
Erica Staunton, 6-0, Jr., OH, Sandburg
Haley Holz, 6-2, Jr., OH, Palatine
Kati Kaburov, 6-0, So., OH, Hersey
Alena Pedroza, 5-9, So., OH. Mother McAuley
Katherine Koch, 6-0, Jr., OH, Belleville West
Anna Calcagno, 6-1, So., OH, St. Francis
Ashley Zulauf, 6-0, Jr., OH, St. Francis
Maya Stovall, 5-9, Jr., OH, IC Catholic Prep
Maggie Bair, 6-3, Jr., OH, Glenbard South
Kya Greer, 5-10, Jr., OH, Naperville Central
Grace Strieker, 5-9, So., OH, Belleville Althoff
Rachel Muisenga, 5-11, Fr., OH, Benet
Amanda Rice, 6-0, Fr., OH, Lemont
Katie Jablonski, 5-10, Jr., OH, Kaneland
Katie Dolan, 5-11, Jr., RS. Marist
Emily Holbrook, 5-8, Jr., OH, Joliet Catholic
Kyla Kenney, 5-9, Fr., OH, Benet
Isabelle Todd, 5-9, Jr., OH, Plainfield Central
Jordan Mueller, 5-10, Jr., OH, Naperville Central
Courtney Heffren, 5-7, Jr., OH, Eureka
Kaite Asche, 5-9, Fr., OH, Durand
Julia Johnson, 5-11, Jr., OH, Huntley
Emma Konie, 5-11 Fr., OH, Huntley
Cate Long, 6-1, So. OH, Aurora Christian
Gabriella Croll, 6-1, So., OH, Waubonsie Valley
Maddie Meyers, 6-0, So., OH, Glenbard North
Kennedy Bauer, 5-11, Jr., OH, Watseka
Savannah Matthews, 5-11, Jr., OH, Mahomet-Seymour
Rachel Hurt, 5-11, Jr., OH, Champaign Central
Anna Hayes, 5-11, Jr., OH, Hartsburg-Emden

Middle Hitters (19)
Karinna Gall, 6-1, So., MH, Belleville Althoff
Annika Clark, 6-3, Jr., MH, Wheaton North
Abby Callahan, 5-10, Jr., MH, Marist
Mattie McCabe, 6-1, Jr., MH, Marist
Brooklyn Borum, 6-1, Fr., MH, Sterling
Emily Wilson, 6-1, Fr., MH, Joliet Catholic
Rylee Hinton, 6-2, Jr., MB, Champaign Central
Bella Ray, 6-2, So., MH, Joliet Catholic
Haley Flowers, 6-0, Jr., MH, Eureka
Avery Carr, 5-11, Jr., MB, Bloomington
Samantha Rendon, 5-10, Jr., MH, Naperville Central
Gretchen Ketelhut, 6-3, So., MH, Plainfield North
Loren Alberts, 6-0, Jr., MH, Huntley
Linnea Dale, 6-2, So., MH, Naperville North
Allie Trame, 6-1, So., MH, St. Thomas More
Mira Chopra, 6-2, Fr., MB, Champaign Central
Storm Suhre, 6-2, Fr., MH, Edwardsville
Katelyn Young, 6-1, So., MH, (Fithian) Oakwood
Kaya Hood, 6-3, Fr., MH, IC Catholic Prep

Setters (14)
Nancy Kane, 5-11, Jr., S. Mother McAuley
Ally Van Eekeren, 5-11, Jr., S. Benet
Katie Lanz, 6-0, Jr., S/OPP, St. Charles North
McKenna Slavik, 6-1, Jr., S, St. Charles East
Taylor Jakubowski, 5-7, So, S, Huntley
Melissa Walden, 6-0,. So., S, Waubonsie Valley
Jayden Otto, 5-11, Jr., S, Prairie Ridge
Grace Brock, 5-10, Jr., S, Plainfield Central
Annabelle Tomei, 5-7, Jr., S, St. Francis
Breelyn Borum, 5-11, Fr., S/OH, Sterling
Josilyn Borum, 6-0, Jr., S/OH, Sterling
Amy Schwem, 5-10, So., S, Lemont
Maddie Peters, 5-3, So., S, Quincy Notre Dame
Dara Kane, 5-9, Jr., S, Normal West

Liberos/Defensive Specialists (12)
Hattie Monson, 5-4, So., L, Benet
Grace Niego, 5-9, So., L, Mother McAuley
Sarah Konovodoff, 5-5, Jr., L, Rosary
Alex VanWestrienen, 5-9, Jr., L, Naperville Central
Anna Sobolewski, 5-8, Jr., DS, Benet
Katie Shook, 5-8, Jr., L, Plainfield Central
Charlotte Cronister, 5-8, Jr., L/OH, Latin School
Caitlyn Meeks, 5-9, Jr., L, Montini
Grace Sanders, 5-8, Jr., L/OH, Bloomington
Lauren Conroy, 5-5, So., DS, Neuqua Valley
Lilly Smith, 5-10, So., DS, West Chicago
Hannah Brackenhoff, 5-2, Jr., L, (Farmer City) Blue Ridge

Leave a Reply

avatar