Monday, October 31 pairings
All games are at 6:00 and 7:00 p.m.)
Class 1A
Bluford Webber Sectional
Effingham St. Anthony vs. Edwards County
Effingham St. Anthony (27-8 overall, 7-1 in the National Trail Conference).Edwards County (27-11 overall, 8-2 in the Black Diamond East).
Norris City-Omaha-Enfield vs. South Central
Norris City-Omaha-Enfield (35-2 overall, 10-0 in the Greater Egyptian Conference).
South Central (29-7 overall, 7-1 in the National Trail Conference).
Brimfield Sectional
Princeville vs. Hartsburg-Emden
Princeville (22-8 overall, 8-0 in the Lincoln Trail Conference).
Hartsburg-Emden (25-12 overall, 7-0 in the Tomahawk Conference).
Augusta Southeastern vs. Wethersfield
Augusta Southeastern (32-5 overall, 5-2 in the West Central Conference).
Wethersfield (25-10 overall, 8-3 in the Lincoln Trail Conference).
Campbell Hill Trico Sectional
Valmeyer vs. Goreville
Valmeyer (28-8 overall, 10-0 in the Cahokia Conference).
Goreville (24-7 overall, 7-4 in the Black Diamond West).
Campbell Hill Trico vs. Carlyle
(Campbell Hill) Trico (35-1 overall, 12-0 in the Black Diamond West).
Carlyle (26-7 overall, 7-1 in the Cahokia Conference).
St. Thomas More Sectional
Leroy vs. Windsor-Stewardson-Strasburg
Leroy (20-9 overall, 6-8 in the Heart of Illinois Conference).
Windsor-Stewardson-Strasburg (27-9 overall, 7-1 in the National Trail Conference).
Decatur Lutheran vs. St. Thomas More
St. Thomas More (28-7 overall, 6-3 in the Illini Prairie Conference).
Decatur Lutheran (29-7 overall, 9-1 in the Lincoln Prairie Conference).
St. Francis de Sales
Cissna Park vs. Bridgeview AQSA
Cissna Park (27-6 overall, 10-2 in the Vermilion Valley Conference).
Bridgeview (6-0 overall, 4-0 in the Metro Prep Conference).
Walther Christian vs. Grant Park
Grant Park (25-10 overall, 8-1 in the River Valley Conference).
Walther Christian (15-7 overall, 6-2 in the Chicago Prep Conference).
Forreston Sectional
River Ridge vs. Ottawa Marquette
River Ridge (15-14-3 overall, 6-6 in the Northwest Upstate Illini Conference).
Ottawa Marquette (28-6 overall, 8-0 in the Tri-County Conference).
Newark vs. Newman Central Catholic
Newark (32-5 overall, 9-1 in the Little Ten Conference).
Newman Central Catholic (27-7-1 overall, 12-0 in the Three Rivers Conference).
Pecatonica Sectional
Aquin vs. Harvest Christian
Aquin (36-1 overall, 12-0 in the Northwest Upstate Illini Conference).
Harvest Christian (16-14 overall, 6-0 in the Northeastern Conference).
Willows Academy vs. Galena
Galena (36-1 overall, 12-0 in the Northwest Upstate Illini Conference).
Willows Academy (14-6 overall, 7-2 in the Independent League).
White Hall North Greene Sectional
Springfield Lutheran vs. Hardin Calhoun
Springfield Lutheran (34-3 overall, 8-0 in the MSM Conference).
Hardin Calhoun (30-6-1 overall, 8-1 in the Western Illinois Valley Conference).
Mendon Unity vs. Lincolnwood
Mendon Unity (32-4-1 overall, 8-1 in the West Central Conference).
Lincolnwood (34-3 overall, 6-1 in the MSM Conference).
Class 2A
Benton Sectional
Nashville vs. Fairfield
Nashville (31-6 overall, 6-2 in the Southern Illinois River-to-River Conference).
Fairfield (32-5 overall, 8-2 in the Cahokia Conference).
Mt. Carmel vs. Freeburg
Mt. Carmel (25-11 overall, 6-1 in the Little Illini Conference).
Freeburg (30-7 overall, 8-2 in the Cahokia Conference).
Breese Mater Dei Sectional
Mater Dei vs. Shelbyville
Mater Dei (28-8 overall).
Shelbyville (24-10 overall, 6-1 in the Central Illinois Conference).
Newton vs. Breese Central
Newton (28-8 overall, 6-1 in the Little Illini Conference).
Breese Central (27-8 overall, 8-2 in the Cahokia Conference).
Christ the King Sectional
IC Catholic Prep vs. Clemente
IC Catholic Prep (29-1 overall, 5-0 in the Metro Suburban Conference).
Clemente (5-5 overall, 5-3 in the Public League Green).
Latin vs. Timothy Christian
Timothy Christian (30-7 overall, 3-2 in the Metro Suburban Conference).
Latin (8-16 overall, 5-4 in the Independent League).
North Lawndale Sectional
Chicago Christian vs. Cristo Rey Jesuit
Chicago Christian (29-8 overall, 3-2 in the Metro Suburban Conference).
Cristo Rey Jesuit (20-3-2 overall, 10-0 in the Chicago Prep Conference).
Chicago University vs. Beecher
Chicago University (27-3 overall, 9-0 n the Independent League).
Beecher (23-13 overall, 9-0 in the River Valley Conference).
Prairie Central Sectional
Chillicothe IVC vs. Kankakee McNamara
Chillicothe IVC (33-3-1 overall, 9-0 in the Illini Prairie Conference).
Kankakee McNamara (17-14 overall, 5-1 in the Metro Suburban League).
Peotone vs. Fieldcrest
Peotone (18-16 overall, 9-5 in the Illinois Central Eight Conference).
Fieldcrest (28-4 overall, 9-3 in the Heart of Illinois Conference).
Farmington Sectional
Orion vs. Quincy Notre Dame
Quincy Notre Dame (33-3 overall, 7-0 in the West Central Conference).
Orion (29-8 overall, 9-3 in the Three Rivers Conference).
Macomb vs. Sherrard
Macomb (32-3 overall, 7-0 in the Prairieland Conference).
Sherrard (30-7 overall, 10-2 in the Three Rivers Conference).
Riverton Sectional
St. Joseph-Ogden vs. Williamsville
St. Joseph-Ogden (25-8 overall, 7-1 in the Illini Prairie Conference).
Williamsville (24-11 overall, 9-0 in the Sangamo Conference).
Pleasant Plains vs. Arthur Lovington-Atwood Hammond
Pleasant Plains (33-4 overall, 8-1 in the Sangamo Conference).
Arthur-Lovington Atwood-Hammond (30-5 overall, 10-0 in the Lincoln Prairie Conference).
Winnebago Sectional
Rock Falls vs. Johnsburg
Rock Falls (34-3 overall, 8-1 in the Big Northern Conference).
Johnsburg (26-10-1 overall, 5-5 in the Kishwaukee River Conference).
Genoa-Kingston vs. Rockford Christian
Genoa-Kingston (33-4 overall, 9-0 in the Big Northern Conference).
Rockford Christian (23-10-1 overall, 5-4 in the Big Northern Conference).
Class 3A
St. Laurence Sectional
De La Salle vs. (Chicago) Washington
De La Salle (28-8 overall, 2-4 in the Girls Catholic Athletic Conference).
(Chicago) Washington (10-10 overall, 5-5 in the Chicago Public League Super).
St. Laurence vs. Evergreen Park
St. Laurence (25-9 overall, 6-2 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Evergreen Park (18-15 overall, 9-4 in the South Suburban Conference).
Burlington Central Sectional
Woodstock North vs. St. Francis
St. Francis (25-12 overall, 4-2 in the Metro Suburban Conference).
Woodstock North (30-7 overall, 9-1 in the Kishwaukee River Conference).
Kaneland vs. Prairie Ridge
Prairie Ridge (16-21 overall, 9-9 in the Fox Valley Conference).
Kaneland (27-6 overall, 13-1 in the Interstate Eight Conference).
Centralia Sectional
Marion vs. Taylorville
Marion (25-9 overall, 8-2 in the South Seven Conference).
Taylorville (27-9-1 overall, 8-4 in the Apollo Conference).
Mascoutah vs. Herrin
Mascoutah (31-5 overall, 12-0 in the Mississippi Valley Conference).
Herrin (14-18-1 overall, 2-6 in the Southern Illinois River-to-River Conference).
Little Village Sectional
Nazareth vs. St. Ignatius
Nazareth (17-16 overall, 3-3 in the East Suburban Catholic Conference).
St. Ignatius (13-20 overall, 2-4 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Fenwick vs. Trinity
Fenwick (16-19 overall, 2-2 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Trinity (13-21 overall, 2-6 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Joliet Catholic Sectional
Lemont vs. Providence Catholic
Lemont (25-12 overall, 13-0 in the South Suburban Conference).
Providence Catholic (19-18 overall, 1-5 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Joliet Catholic vs. Marian Catholic
Joliet Catholic (20-17 overall, 2-4 in the East Suburban Catholic Conference).
Marian Catholic (12-20 overall, 2-4 in the East Suburban Catholic Conference).
LaSalle-Peru Sectional
Dixon vs. Limestone
Dixon (23-11 overall, 5-4 in the Big Northern Conference).
Limestone (31-5-1 overall, 12-2 in the Mid-Illini Conference).
Metamora vs. Rock Island
Metamora (31-4 overall, 14-0 in the Mid-Illini Conference).
Rock Island (22-12 overall, 10-4 in the Western Big Six).
Lincoln Sectional
Lincoln vs. Normal University
Lincoln (30-6 overall, 10-2 in the Apollo Conference).
Normal University (32-5 overall, 8-1 in the Central State Eight).
Normal West vs. Rochester
Normal West (31-6 overall, 10-1 in Big Twelve Conference).
Rochester (25-10 overall, 8-1 in the Central State Eight).
Vernon Hills Sectional
Vernon Hills vs. Deerfield
Vernon Hills (31-5 overall, 9-1 in the Central Suburban North).
Deerfield (19-15 overall, 7-3 in the Central Suburban North).
St. Viator vs. Lake Forest
St. Viator (28-9 overall (2-4 in the East Suburban Catholic Conference).
Lake Forest (18-14 overall, 4-3 in the North Suburban Conference).
Class 4A
Warren Sectional
Barrington vs. Grant
Barrington (36-1 overall, 10-0 in the Mid-Suburban West).
Grant (21-15 overall, 5-2 in the Northern Lake County Conference).
Glenbrook South vs. Libertyville
Glenbrook South (31-1 overall, 10-0 in the Central Suburban South).
Libertyville (29-8 overall, 6-1 in the North Suburban Conference).
Proviso West Sectional
Willowbrook vs. York
Willowbrook (34-2 overall, 5-0 in the West Suburban Gold).
York (26-11 overall, 3-3 in the West Suburban Silver).
St. Charles East vs. Glenbard West
Glenbard West (25-12 overall, 6-0 in the West Suburban Silver).
St. Charles East (30-7 overall, 5-2 in the DuKane Conference).
Lyons Township Sectional
Mother McAuley vs. Oak Park-River Forest
Mother McAuley (33-3 overall, 5-0 n the Girls Catholic Athletic Conference),
Oak Park-River Forest (27-9 overall, 4-2 in the West Suburban Silver).
Marist vs. Lyons Township
Marist (27-7 overall, 6-0 in the East Suburban Catholic Conference).
Lyons Township (30-7 overall, 5-1 in the West Suburban Silver).
Lockport Sectional
Lincoln-Way East vs. Sandburg
Lincoln-Way East (31-6 overall, 8-1 in the Southwest Suburban Conference).
Sandburg (22-15 overall, 5-4 in the Southwest Suburban Conference).
Bolingbrook vs. Joliet West
Bolingbrook (32-4 overall, 9-0 in the Southwest Suburban Conference).
Joliet West (27-10 overall, 9-2 in the Southwest Prairie Conference).
Harlem Sectional
Hononegah vs. Hampshire
Hononegah (33-4 overall, 18-0 in the Northern Illinois NIC-10 Conference).
Hampshire (16-20 overall, 3-15 in the Fox Valley Conference).
St. Charles North vs. Huntley
St. Charles North (28-8 overall, 7-0 in the DuKane Conference).
Huntley (30-6 overall, 18-0 in the Fox Valley Conference).
Normal Sectional
O’Fallon vs. Edwardsville
O’Fallon (30-6 overall, 11-1 in the Southwestern Conference).
Edwardsville (25-12 overall, 11-1 in the Southwestern Conference).
Normal Community vs. Moline
Normal Community (25-12 overall, 8-2 in the Big Twelve Conference).
Moline (25-9 overall, 14-0 in the Western Big Six).
Fremd Sectional
Loyola Academy vs. Niles West
Loyola Academy (29-8 overall, 4-1 in the Girls Catholic Athletic Conference).
Niles West (22-13 overall, 4-6 in the Central Suburban South).
New Trier vs. Lake Park
New Trier (22-11 overall, 8-2 in the Central Suburban South).
Lake Park (26-11 overall, 2-5 in the DuKane Conference).
Plainfield North Sectional
Benet Academy vs. Oswego East
Benet (33-4 overall, 5-1 in the East Suburban Catholic Conference).
Oswego East (27-6 overall, 10-1 in the Southwest Prairie Conference).
Metea Valley vs. Naperville North
Naperville North (34-3 overall, 9-1 in the DuPage Valley Conference).
Metea Valley (25-8 overall, 7-3 in the DuPage Valley Conference).